Plágium, adatgyártás és képmanipuláció
A plágium nem elfogadható. A plágium magában foglalja a szövegek, ötletek, képek vagy adatok másolását egy másik forrásból, beleértve a saját publikációit is, anélkül, hogy az eredeti forrást hitelezné.
A más forrásból másolt szöveg újrafelhasználása idézőjelek között kell, hogy legyen, és az eredeti forrásra kell hivatkozni. Ha a korábbi tanulmányok inspirálták a tanulmány tervét vagy a kézirat szerkezetét vagy nyelvét, akkor ezeket a tanulmányokat kifejezetten meg kell említeni.
A képfájlokat nem szabad manipulálni vagy módosítani olyan módon, amely az eredeti kép által szolgáltatott információk téves értelmezéséhez vezethet. Szabálytalan manipuláció: 1) bevezetése, javítása, mozgatása vagy eltávolítása az eredeti képről, 2) a képek csoportosítása, amelyeket külön kell bemutatni, vagy 3) a kontraszt, a fényerő vagy a színegyensúly módosítása bizonyos információk elhomályosítása, kiküszöbölése vagy javítása érdekében.
A bemutatott eredményeket nem szabad helytelenül kiválasztani, manipulálni, javítani vagy gyártani. Ez magában foglalja 1) az adatpontok kizárását a következtetések jelentőségének növelése érdekében, 2) az adatok előállítását, 3) az egy adott következtetést alátámasztó eredmények megválasztását az ellentmondásos adatok rovására, 4) az elemzési eszközök vagy módszerek szándékos kiválasztását egy adott következtetés alátámasztására (beleértve a p-hacking-ot is).
Emberi tárgyakat, állatokat vagy növényeket érintő kutatás
Az emberi alanyokat, emberi anyagokat, emberi szöveteket vagy emberi adatokat érintő kutatásokról szóló jelentések során a javaslattevő félnek gondoskodnia kell arról, hogy a vizsgálatokat az 1975. évi, 2013-ban felülvizsgált Helsinki Nyilatkozat szabályainak megfelelően végezzék el. Bármely következmény, amely ennek a szempontnak a megsértésével jár, teljes mértékben a javaslattevő félnek, és sem a HCAIM konzorciumnak, sem a hallgatónak nem lesz betudható.
A sejtvonalakkal való munka során meg kell jelölni a sejtvonalak eredetét. A meghatározott sejtvonalak esetében meg kell adni az eredetet, és hivatkozni kell egy közzétett papírra vagy egy kereskedelmi forrásra is. Ha korábban nem publikált de novo sejtvonalakat használtak, beleértve a más laboratóriumból származókat is, meg kell adni az intézményi felülvizsgálati testület vagy az etikai bizottság jóváhagyásának részleteit, és meg kell erősíteni az írásos tájékoztatáson alapuló beleegyezést, ha a vonal emberi eredetű.
Minden olyan téma, amely potenciálisan az állatoknak kárt okozó kutatásokból származik, tilos. Az emberekre vonatkozó valamennyi iránymutatást (amennyiben lehetséges) az állatok esetében is be kell tartani.
A (termesztett vagy vadon élő) növényeken végzett kísérleti kutatásnak, beleértve a növényi anyagok gyűjtését is, meg kell felelnie az intézményi, nemzeti vagy nemzetközi iránymutatásoknak. Javasoljuk, hogy a tézisek tartsák be a Biológiai Sokféleség Egyezményt és a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok kereskedelméről szóló egyezményt.
Szex, nem, etnikum, vallás és egyéb elfogultság a kutatásban
Javasoljuk, hogy kövessék a „Sex and Gender Equity in Research – SAGER – Guidelines” (Szex és nemek közötti egyenlőség a kutatásban – SAGER – iránymutatások) című dokumentumot, és adott esetben vegyék figyelembe a nemi és nemi szempontokat is. A nem (biológiai attribútum) és a nem (társadalmi és kulturális körülmények által formált) fogalmát gondosan kell használni, hogy elkerüljük a félreértéseket. A dolgozatnak le kell írnia (a „háttérben”) azt is, hogy várható-e nemi és/vagy nemi különbségek; beszámol arról, hogy a tanulmány kialakítása során hogyan vették figyelembe a nemet és/vagy a nemet; adott esetben nemek és/vagy nem szerinti bontásban szolgáltatnak adatokat; és megvitassák a megfelelő eredményeket. Ha nem végezték el a nemi és/vagy nemi elemzést, a vitát meg kell indokolni.
Hasonló megfontolások vonatkoznak az elfogultság minden más formájára, beleértve (és nem kizárólagosan) az etnikai hovatartozást és a vallást. Az előbbiek számára emlékeztetünk arra, hogy az embereknek nincs fajuk, hanem csak etnikai hovatartozásuk.
Ha a dolgozat az elfogultságra összpontosít, akkor a mögötte húzódó logikát már a kezdetektől tisztázni kell.
Összeférhetetlenség
A hallgatóknak el kell kerülniük, hogy megállapodásokat kössenek a tanulmányi szponzorokkal, mind a profitorientált, mind a nonprofit szervezetekkel, amelyek zavarják a tanulmány összes adatához való hozzáférést, vagy zavarják az adatok elemzésére és értelmezésére és a dolgozat független elkészítésére való képességüket, amikor és ahol úgy döntenek.
A hallgatóknak azonosítaniuk kell és nyilatkozniuk kell minden olyan személyes körülményről vagy érdeklődésről, amely helytelenül befolyásolja a jelentett kutatási eredmények képviseletét vagy értelmezését. Az esetleges összeférhetetlenségek közé tartoznak többek között a pénzügyi érdekek (mint például a tagság, a foglalkoztatás, a tanácsadói irodák, a részvények/részvények tulajdonjoga, a tiszteletdíj, a támogatások vagy egyéb finanszírozás, a fizetett szakértői tanúvallomások és a szabadalmaztatási megállapodások), valamint a nem pénzügyi érdekek (például személyes vagy szakmai kapcsolatok, kötődések, személyes meggyőződések).
A finanszírozó szponzoroknak a tanulmány megtervezésében, az adatok gyűjtésében, elemzésében vagy értelmezésében, a kézirat írásában vagy az eredmények közzétételére vonatkozó döntésben betöltött bármely szerepét előzetesen be kell jelenteni.
Idézési irányelvek
- A hallgatóknak biztosítaniuk kell, hogy ha az anyagot más forrásokból veszik (beleértve a saját publikált írásukat is), a forrást egyértelműen idézik, és adott esetben engedélyt kapnak.
- A diákoknak nem szabad túlzott önbecsülést folytatniuk saját munkájukról.
- A diákok nem másolhatnak referenciákat más kiadványokból, ha nem olvasták az idézett művet.
- A hallgatóknak nem szabad előnyben részesíteniük saját vagy barátaik, társaik vagy intézmények kiadványait.
- A diákok nem hivatkozhatnak hirdetésekre vagy reklámanyagokra.
Etikai iránymutatások a felülvizsgálók számára
Potenciális összeférhetetlenség
Az értékelőket felkérik, hogy tájékoztassák a HCAIM-bizottságot, ha összeférhetetlenség áll fenn, amely hátrányosan befolyásolhatja a felülvizsgálati jelentést, akár pozitív, akár negatív módon. A testület a lehető legpontosabban ellenőrzi az értékelők meghívását; mindazonáltal elvárják és értékelik a bírálók együttműködését ebben az ügyben.
Titoktartás és anonimitás
A bírálóknak bizalmasan kell kezelniük a dolgozat tartalmát, beleértve az absztraktot is. Tájékoztatniuk kell a HCAIM fórumot, ha azt szeretnék, hogy egy kollégájuk befejezze a felülvizsgálatot a nevükben.