Plagiatorstvo, izdelava podatkov in manipulacija s slikami
Plagiatorstvo ni sprejemljivo. Plagiatorstvo vključuje kopiranje besedila, idej, slik ali podatkov iz drugega vira, vključno z lastnimi publikacijami, ne da bi pri tem upoštevali izvorni vir.
Ponovna uporaba besedila, kopiranega iz drugega vira, mora biti med narekovaji in navesti izvirni vir. Če so predhodne študije navdihnile zasnovo študije ali strukturo ali jezik rokopisa, je treba te študije izrecno navesti.
Slikovne datoteke se ne smejo manipulirati ali prilagajati na kakršen koli način, ki bi lahko privedel do napačne razlage informacij, ki jih zagotavlja izvirna slika. Nepravilna manipulacija vključuje 1) uvajanje, izboljšanje, premikanje ali odstranjevanje funkcij iz prvotne slike, 2) združevanje slik, ki jih je treba predstaviti ločeno, ali 3) spreminjanje kontrasta, svetlosti ali barvnega ravnovesja, da se zakrijejo, odstranijo ali izboljšajo nekatere informacije.
Predstavljeni rezultati ne smejo biti neustrezno izbrani, manipulirani, izboljšani ali izdelani. To vključuje 1) izključitev podatkovnih točk za povečanje pomena zaključkov, 2) izdelavo podatkov, 3) izbor rezultatov, ki podpirajo določen sklep na račun nasprotujočih si podatkov, 4) namerno izbiro analitičnih orodij ali metod za podporo določenemu sklepu (vključno s p-hacking).
Raziskave, ki vključujejo ljudi, živali ali rastline
Pri poročanju o raziskavah, ki vključujejo človeške subjekte, človeški material, človeška tkiva ali podatke o ljudeh, mora predlagatelj zagotoviti, da so bile preiskave izvedene v skladu s pravili Helsinške deklaracije iz leta 1975, revidirane leta 2013. Vsaka posledica, povezana s kršitvijo tega vidika, se v celoti pripiše predlagatelju in ne konzorciju HCAIM niti študentu.
Te, ki delajo s celičnimi linijami, morajo navajati izvor vseh celičnih linij. Za uveljavljene celične linije je treba navesti izvor, navesti pa je treba tudi objavljen papir ali komercialni vir. Če so bile uporabljene predhodno neobjavljene linije za de novo celico, vključno s tistimi, ki so bile dane iz drugega laboratorija, je treba navesti podrobnosti o odobritvi institucionalnega odbora ali odbora za etiko, če je linija človeškega izvora, pa je treba predložiti pisno soglasje po seznanitvi.
Vse teme, ki bi lahko izhajale iz katere koli raziskave, ki povzroča škodo živalim, so prepovedane. Vse smernice, ki se uporabljajo za ljudi, je treba upoštevati tudi za živali (kjer je to mogoče).
Eksperimentalne raziskave rastlin (gojenih ali divjih), vključno z zbiranjem rastlinskega materiala, morajo biti v skladu z institucionalnimi, nacionalnimi ali mednarodnimi smernicami. Priporočamo, da te določbe upoštevajo Konvencijo o biološki raznovrstnosti in Konvencijo o trgovini z ogroženimi prosto živečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami.
Spol, spol, etničnost, religija in druge pristranskosti v raziskavah
Spodbuja se, da se upoštevajo smernice „Spol in enakost spolov v raziskavah – SAGER“ ter da se po potrebi upoštevajo vidiki spola in spola. Izraza spol (biološki atribut) in spol (oblikovana glede na družbene in kulturne okoliščine) je treba uporabljati previdno, da se izognemo zmedi obeh izrazov. V diplomski nalogi bi bilo treba tudi opisati (v „ozadju“), ali je mogoče pričakovati razlike med spoloma in/ali spolom; poroča o tem, kako sta bila spol in/ali spol upoštevana pri zasnovi študije; po potrebi zagotovijo razčlenjene podatke po spolu in/ali spolu; in razpravljajo o ustreznih rezultatih. Če analiza spola in/ali spola ni bila izvedena, je treba utemeljitev navesti v razpravi.
Podobni premisleki veljajo za vse druge oblike pristranskosti, vključno z (in ne omejeno na) etnično pripadnostjo in vero. Za prvo, opozarjamo, da ljudje nimajo ras, ampak le etnično pripadnost.
Če je teza osredotočena na pristranskost, jo je treba pojasniti že od začetka.
Navzkrižje interesov
Študenti se morajo izogibati sklepanju sporazumov s sponzorji študija, tako pridobitnimi kot neprofitnimi, ki ovirajo dostop do vseh podatkov študije ali ovirajo njihovo sposobnost analiziranja in interpretacije podatkov ter samostojne priprave diplomske naloge, kadar in kje se odločijo.
Študenti morajo identificirati in izjaviti vse osebne okoliščine ali interese, ki se lahko dojemajo kot neprimerno vplivajo na predstavitev ali razlago prijavljenih rezultatov raziskav. Primeri morebitnih navzkrižij interesov vključujejo, vendar niso omejeni na finančne interese (kot so članstvo, zaposlovanje, svetovalne službe, lastništvo delnic/delnic, honorarji, nepovratna sredstva ali drugo financiranje, plačana strokovna pričevanja in dogovori o licenciranju patentov) in nefinančni interesi (kot so osebni ali poklicni odnosi, povezave, osebna prepričanja).
Vsako vlogo sponzorjev financiranja pri zasnovi študije, zbiranju, analizi ali razlagi podatkov, pri pisanju rokopisa ali pri odločitvi o objavi rezultatov je treba prijaviti vnaprej.
Pravilniki o citiranju
- Študenti morajo zagotoviti, da je vir, kjer je gradivo vzeto iz drugih virov (vključno z lastnim objavljenim pisanjem), jasno naveden in po potrebi pridobljeno dovoljenje.
- Učenci se ne bi smeli preveč samozavedati o svojem delu.
- Študenti ne smejo kopirati referenc iz drugih publikacij, če niso prebrali citiranega dela.
- Študenti ne smejo prednostno navajati svojih publikacij ali publikacij svojih prijateljev, vrstnikov ali institucij.
- Študenti ne smejo navajati oglasov ali oglasnega gradiva.
Etične smernice za recenzente
Potencialno navzkrižje interesov
Pregledovalci so pozvani, da odbor HCAIM obvestijo, če imajo navzkrižje interesov, ki bi lahko negativno ali pozitivno vplivalo na poročilo o pregledu. Odbor bo pred povabilom pregledovalcev preveril čim bolj natančno; kljub temu se pričakuje in ceni sodelovanje recenzentov na tem področju.
Zaupnost in anonimnost
Recenzenti morajo vsebino diplomske naloge, vključno z abstraktno, ohraniti zaupno. Odbor HCAIM morajo obvestiti, če želijo, da njegov sodelavec v njihovem imenu dokonča pregled.