Plagiátorství, tvorba dat a manipulace s obrazem
Plagiátorství není přijatelné. Plagiátorství zahrnuje kopírování textu, nápadů, obrázků nebo dat z jiného zdroje, včetně vlastních publikací, aniž by připisoval původní zdroj.
Opakované použití textu zkopírovaného z jiného zdroje musí být mezi uvozovkami a musí být uveden původní zdroj. Pokud předchozí studie inspirovaly návrh studie nebo strukturu nebo jazyk rukopisu, musí být tyto studie výslovně citovány.
Obrazové soubory nesmí být manipulovány ani upraveny žádným způsobem, který by mohl vést k nesprávnému výkladu informací poskytnutých původním obrazem. Nepravidelná manipulace zahrnuje 1) úvod, vylepšení, pohyb nebo odstranění funkcí z původního obrazu, 2) seskupení obrázků, které by měly být prezentovány samostatně nebo 3) úprava kontrastu, jasu nebo barevné vyváženosti tak, aby zatemnila, eliminovala nebo vylepšovala některé informace.
Předložené výsledky nesmí být nevhodně vybírány, manipulovány, zdokonalovány nebo vyráběny. To zahrnuje 1) vyloučení datových bodů pro zvýšení významu závěrů, 2) vytváření údajů, 3) výběr výsledků, které podporují konkrétní závěr na úkor protichůdných údajů, 4) záměrný výběr analytických nástrojů nebo metod na podporu konkrétního závěru (včetně p-hackingu).
Výzkum zahrnující lidské subjekty, zvířata nebo rostliny
Při podávání zpráv o výzkumu, který zahrnuje lidské subjekty, lidský materiál, lidské tkáně nebo lidské údaje, musí navrhující strana zajistit, aby vyšetřování probíhalo v souladu s pravidly Helsinské deklarace z roku 1975, revidované v roce 2013. Jakékoli důsledky spojené s porušením tohoto aspektu budou zcela přičítány navrhující straně a ani konsorciu HCAIM, ani studentovi.
Práce s buněčnými liniemi by měla uvádět původ všech buněčných linií. U zavedených buněčných linií je třeba uvést provenienci a odkazovat se také na publikovaný dokument nebo komerční zdroj. Pokud byly použity dříve nezveřejněné buněčné linie de novo, včetně těch, které byly darovány z jiné laboratoře, musí být uvedeny podrobnosti o institucionální hodnotící komisi nebo schválení etické komise a musí být poskytnut písemný informovaný souhlas, pokud je řádek lidského původu.
Všechna témata potenciálně odvozená z jakéhokoli výzkumu způsobujícího jakékoliv poškození zvířat jsou zakázána. Všechny pokyny vztahující se na člověka by měly být (pokud možno) dodržovány i u zvířat.
Experimentální výzkum rostlin (buď pěstovaných nebo volně žijících), včetně sběru rostlinného materiálu, musí být v souladu s institucionálními, vnitrostátními nebo mezinárodními pokyny. Doporučujeme dodržovat Úmluvu o biologické rozmanitosti a Úmluvu o obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.
Sex, gender, etnikita, náboženství a jiné předsudky ve výzkumu
Doporučuje se, aby se řídily pokyny „Sex a genderová rovnost ve výzkumu – SAGER –“ a aby v příslušných případech zahrnovaly otázky týkající se pohlaví a rovnosti žen a mužů. Pojmy pohlaví (biologický atribut) a pohlaví (tvarované sociálními a kulturními podmínkami) by měly být používány pečlivě, aby se zabránilo nejasnostem obou pojmů. Práce by měla rovněž popsat (v „souvislosti“), zda lze očekávat rozdíly mezi pohlavími a/nebo pohlavími; informovat o tom, jak byly v návrhu studie zohledněny pohlaví a/nebo pohlaví; případně poskytnout rozčleněné údaje podle pohlaví a/nebo pohlaví; a diskutujte o příslušných výsledcích. Pokud nebyla provedena analýza pohlaví a/nebo pohlaví, mělo by být v diskusi uvedeno odůvodnění.
Podobné úvahy platí pro všechny ostatní formy předpojatosti, včetně (a nikoli výlučně) etnického původu a náboženství. Pro první, připomínáme, že lidé nemají rasy, ale pouze etnickou příslušnost.
Je-li práce zaměřena na předpojatost, musí být od začátku objasněny důvody, které za ní stojí.
Střet zájmů
Studenti se musí vyhnout uzavírání dohod se sponzory studia, a to jak pro ziskové, tak neziskové, které narušují přístup ke všem datům studie nebo narušují jejich schopnost analyzovat a interpretovat data a připravovat práci nezávisle, kdy a kde se rozhodnou.
Studenti musí identifikovat a deklarovat jakékoli osobní okolnosti nebo zájem, které mohou být vnímány jako nevhodně ovlivňující reprezentaci nebo interpretaci hlášených výsledků výzkumu. Mezi možné střety zájmů patří mimo jiné finanční zájmy (např. členství, zaměstnání, poradenské společnosti, vlastnictví akcií/akcie, honorář, granty nebo jiné finanční prostředky, placená odborná svědectví a ujednání o udělování patentů) a nefinanční zájmy (např. osobní nebo profesní vztahy, příslušnost, osobní přesvědčení).
Jakákoli úloha sponzorů při navrhování studie, při shromažďování, analýze nebo interpretaci údajů, při psaní rukopisu nebo při rozhodování o zveřejnění výsledků musí být oznámena předem.
Citační politika
- Studenti by měli zajistit, aby tam, kde je materiál převzat z jiných zdrojů (včetně jejich vlastního publikovaného psaní), byl zdroj jasně citován a v případě potřeby získán souhlas.
- Studenti by se neměli zapojovat do přílišné sebecitace své vlastní práce.
- Studenti by neměli kopírovat reference z jiných publikací, pokud nečetli citovanou práci.
- Studenti by neměli přednostně citovat své vlastní nebo své přátele, vrstevníky nebo instituce.
- Studenti by neměli citovat reklamy nebo reklamní materiály.
Etické pokyny pro recenzenty
Potenciální střet zájmů
Recenzenti se vyzývají, aby informovali radu HCAIM, pokud jsou ve střetu zájmů, který by mohl zprávu o přezkoumání poškodit, a to buď pozitivním, nebo negativním způsobem. Výbor zkontroluje co nejpřesněji před pozváním recenzentů; nicméně spolupráce hodnotitelů v této záležitosti se očekává a oceňuje.
Důvěrnost a anonymita
Recenzenti musí zachovat obsah práce, včetně abstraktní, důvěrné. Musí informovat radu HCAIM, pokud by chtěli, aby kolega dokončil přezkum jejich jménem.