[ta strona na wiki][index][EN][BG][CS][DA][DE][EL][ES][ET][FI][FR][GA][HR][HU][IT][MT][NL][PL][PT][RO][SK][SL][SV]

Sesja interaktywna: Prawodawstwo UE w dziedzinie praw człowieka – studium przypadku

Informacje administracyjne

Tytuł Prawodawstwo UE w dziedzinie praw człowieka – studium przypadku
Czas trwania 60 min
Moduł C
Rodzaj lekcji Sesja interaktywna
Skupienie Etyka – zgodność, legalność i człowieczeństwo
Temat Prawodawstwo unijne i międzynarodowe/ramy dotyczące danych, sztucznej inteligencji, praw człowieka i równości

Słowa kluczowe

zorientowane na człowieka, oparte na prawach regulacje, prawa człowieka, antydyskryminacja, godność człowieka,

Cele w zakresie uczenia się

Oczekiwane przygotowanie

Wydarzenia edukacyjne, które należy ukończyć przed

Obowiązkowe dla studentów

Brak.

Opcjonalne dla studentów

Brak.

Referencje i tło dla studentów

Brak.

Zalecane dla nauczycieli

Brak.

Materiały do lekcji

Instrukcje dla nauczycieli

Porządek obrad: Uwagi otwierające (5 minut) Wprowadzenie do znaczenia prawodawstwa UE w zakresie praw człowieka dla ochrony podstawowych wolności i wartości. Ustalenie etapu analizy studium przypadku.

Prezentacja studium przypadku (5 minut) Przedstawienie szczegółowego studium przypadku, które dotyczy naruszenia praw człowieka w kontekście UE. Dostarczanie podstawowych informacji na temat sprawy, zaangażowanych stron i kwestii prawnych, o których mowa.

Badanie odpowiednich przepisów UE (5 minut) Identyfikowanie i omawianie kluczowych przepisów UE dotyczących praw człowieka mających zastosowanie do danej sprawy. Zapoznanie się z odpowiednimi artykułami Karty praw podstawowych Unii Europejskiej i europejskiej konwencji praw człowieka.

Analiza prawna i dyskusja (20 minut) Podzielenie argumentów prawnych przedstawionych przez każdą ze stron w studium przypadku. Ułatwienie zorientowanej dyskusji na temat tego, w jaki sposób unijne prawo dotyczące praw człowieka ma zastosowanie do konkretnych okoliczności danej sprawy.

Prezentacje i debata grupowa (15 minut) Każda grupa przedstawia swoje argumenty i angażuje się w ustrukturyzowaną debatę. Moderowana dyskusja w celu zapewnienia skupienia się na aspektach prawnych i unijnych zasadach dotyczących praw człowieka.

Precedensy prawne i orzecznictwo (5 minut) Badanie odpowiednich precedensów prawnych i orzecznictwa, które wpływają na wyniki studium przypadku. Omówienie, w jaki sposób wcześniejsze wyroki przyczyniają się do kształtowania interpretacji unijnego prawa dotyczącego praw człowieka.

Podsumowanie i zamknięcie Uwagi (5 minut) Podsumowanie kluczowych spostrzeżeń zdobytych na podstawie analizy studium przypadku.

Zarys

Czas trwania (min) Opis
5 Uwagi wstępne
5 Prezentacja studium przypadku
25 Zbadanie odpowiednich przepisów UE; Analiza prawna i dyskusja
20 Prezentacja i debata grupowa; Lgeal precedensy i orzecznictwo
5 Uwagi końcowe

Potwierdzenia

Program Masters zorientowany na człowieka został współfinansowany przez instrument „Łącząc Europę” Unii Europejskiej w ramach grantu CEF-TC-2020-1 Umiejętności cyfrowe 2020-EU-IA-0068.