Haldusteave
Ametinimetus | Utilitarism |
Kestus | 60 |
Moodul | A |
Õppetunni liik | Interaktiivne sessioon |
Keskendumine | Eetika – Eetika alused |
Teema | Utilitarism |
Võtmesõnad
eetika, utilitarism, tagajärg,
Õpieesmärgid
- Õppija saab rakendada teadmisi utilitarismi kohta, nagu on omandatud loengutes.
- Õppija on võimeline uurima ja hindama moraalset dilemmat seoses praktilise näitega, nagu autonoomsed sõidukid, sellest eetilisest vaatepunktist ning võib võtta seisukoha erinevatest vaatenurkadest (nt reisijad, jalakäijad, programmeerijad).
Eeldatav ettevalmistamine
Õppeüritused, mis tuleb lõpetada enne
Kohustuslik õpilastele
Puudub.
Valikuline õpilastele
- Panza, C., & Potthast, A. (2010). Mannekeenide eetika. John Wiley ja pojad.
Viited ja taust õpilastele
Puudub.
Soovitatav õpetajatele
- Steen, M., van Diggelen, J., Timan, T. et al. Tähendusrikas inimkontroll droonide üle: uurides inimese-masina koostööd, mis on informeeritud neljast erinevast eetilisest vaatepunktist. Tehisintellekti eetika (2022). [1]
Õppematerjalid
Puudub.
Juhised õpetajatele
See interaktiivne sessioon täiendab õppetundi: Utilitarism peaks toimuma pärast seda loengut.
Aruteludes kasutatakse näidisjuhtumit (võimalike näidete kohta vt siin).
Teemad, mida tuleb käsitleda
- Sissejuhatus sessioonile (5 min)
- Lühiülevaade utilitarismi põhikontseptsioonidest (10 min)“
- Lühitutvustus juhtumile (5 min)
- Rühmad valmistavad ette oma seisukoha utilitarismi kohaldamise kohta juhtumi puhul (20 minutit)
- Rühmad esitlevad oma tulemusi (20 minutit)
Interaktiivsel istungil esitatakse järgmised küsimused:
- Millised on võimalikud tegevused?
- Millised on minu tegevuse tagajärgede võimalused?
- Milline neist tagajärgedest tooks kaasa suurima kasu?
- Kas te arvate, et utilitarism on selle juhtumi jaoks hea raamistik ja miks?
- Millist kriitikat te selle juhtumi suhtes hindate?
Tunnustused
Inimkeskse tehisintellekti magistriprogrammi kaasfinantseeris Euroopa Liidu Ühendamise Rahastu toetusega CEF-TC-2020–1 „Digioskused 2020“-EU-IA-0068.