Haldusteave
Ametinimetus | Tööeetika |
Kestus | 60 |
Moodul | A |
Õppetunni liik | Loeng |
Keskendumine | Eetika – Eetika alused |
Teema | Tööeetika |
Võtmesõnad
Ametieetika, Kant,
Õpieesmärgid
- Õppija saab hinnata valikuid selle kohta, milliseid teemasid tuleks teha.
- Õppija mõistab moraali mõistet.
- Õppijal on põhiline arusaam sellest, kuidas need punktid on seotud tehisintellektiga.
Eeldatav ettevalmistamine
Õppeüritused, mis tuleb lõpetada enne
Puudub.
Kohustuslik õpilastele
Puudub.
Valikuline õpilastele
- Kohustuste eetika – Kant: Elukool – Kant & kategoorilised imperatiivid: Krahhikursuse filosoofia #35.
- Kranak, J. Sissejuhatus filosoofiasse: Eetika. Peatükk 6. Kantian deontoloogia. [1]
- Gensler, H. J. (2017). Eetika: Kaasaegne sissejuhatus. Routledge. CH11 Mittekonsekentsialism (deontoloogia)
- Kantian eetika. Otfried Höffe. Roger Crisp, Oxfordi käsiraamat eetika ajaloost. Oxford University Press (2013)
Viited ja taust õpilastele
Puudub.
Soovitatav õpetajatele
- Ulgen, Ozlem. „Kantian eetika tehisintellekti ja robootika ajastul.“ QIL 43 (2017): 59–83. [2]
- Alexander, Larry ja Michael Moore „Deontoloogiline eetika“ Stanfordi filosoofia entsüklopeedias, Stanfordi Ülikool, 21. november 2007, [3]
- I. Kant „Praktilise põhjuse kriitika“ (1788) ja „Moraalide metafüüsika maatöö“ (1785)
- P.W. Singer, „Isaac Asimov’s Laws of Robotics Are Wrong“, 2009. [4]
Juhised õpetajatele
Teemad, mida katta
- Sissejuhatus: erinevused erinevate normatiivsete teooriate vahel (5 min)
- Ametieetika (35 min)
- Mis on „kohustus“? (5 min)
- Kant ja inimmõistuse roll (10 min)
- Maksimumid ja imperatiivid – Eetika- ja kutsepraktika näidiskoodeks (ACM/IEEE-CS) (15 min)
- Ametieetika, plusside ja miinuste kriitikud (5 min)
- Tööeetika ja tehisintellekt (30 min)
- Näited dilemmade kohta (10 min) [digitaalne diskrimineerimine (sotsiaalvõrgustik Bias) ja autonoomsed sõidukid]
- Käru probleem, erinevad versioonid, lühikese aruteluga (10 min)
- Isaac Asimovi robootikaseadused (5 min)
- Kohustuste eetikal põhineva tegevuse hindamine (5 min)
Interaktiivsed hetked
Õpilastega on mitmeid interaktiivseid hetki (nt lühikesed arutelud):
- Väärtused: Küsimused, mida võidakse esitada, on järgmised:
- Millised väärtused on teie jaoks eriti olulised?
- Milliseid vastuolusid näete väärtuste osas, kas teil on näiteid, milles need vastuolud esinevad?
- Kohustuste eetika/kohustused – küsimused, mida võidakse küsida:
- Millised on võimalikud probleemid ametieetikaga praktikas?
- Kas sa teed alati õiget asja, isegi kui see annab halva tulemuse?
- Kas oskate tuua näiteid kategoorilise imperatiivide kasutamisest igapäevaelus?
- Tehisintellektiga seotud eetikaalased kohustused: Küsimused, mida võidakse esitada, on järgmised:
- Kas te arvate, et me võiksime kasutada deontoloogilist moraalset mudelit, et pakkuda tehisintellektile moraalset raamistikku?
- Kas teie arvates kehtib tehisintellekti suhtes kategooriline imperatiiv?
- Kas sõidate juhita autoga, mis liigub jalakäijate päästmiseks isegi reisijate arvelt?
Tunnustused
Inimkeskse tehisintellekti magistriprogrammi kaasfinantseeris Euroopa Liidu Ühendamise Rahastu toetusega CEF-TC-2020–1 „Digioskused 2020“-EU-IA-0068.