[ez az oldal a wikiben][index][EN][BG][CS][DA][DE][EL][ES][ET][FI][FR][GA][HR][HU][IT][MT][NL][PL][PT][RO][SK][SL][SV]

Előadás: Értékérzékeny tervezés

Adminisztratív információk

Cím Értékérzékeny tervezés
Időtartam 60
Modul A
Lecke típusa Előadás
Fókusz Etikus – Etikai alapok
Téma Értékérzékeny tervezés

Kulcsszó

Értékérzékeny kialakítás, Etikai mátrix,

Tanulási célok

Várható előkészítés

Az előtt befejezendő tanulási események

Egy sem.

Kötelező a diákok számára

  • Friedman, B., Kahn, P.H., Jr. & Borning, A., (2006). Értékérzékeny tervezési és információs rendszerek. P. Zhang & D. Galletta (szerk.), Human-Computer Interaction in Management Information Systems: Alapítványok, 348–372. Armonk, NY: Sharpe úr.
  • Flipse, S.M. & Puylaert, S., (2017). A technológiai tervezési követelmények együttműködésen alapuló fejlesztésének megszervezése az értékprofilokról szóló konstruktív párbeszéd segítségével: Az automatizált járműfejlesztés, a tudomány és a mérnöki etika esete, 24, 49–72. 72. [1]
  • van der Stappen, E. & Van Steenbergen, M., (2020). A digitális innovációs projektek etikai mátrixa a felsőoktatásban. 33. Bled EConference. [2]
  • Képzeld el: a gyógyszertár drónokat akar használni, hogy gyógyszereket szállítson ügyfeleinek. Válaszoljon a következő kérdésekre ezzel a szándékkal kapcsolatban:
    • Friedman és mások szerint milyen típusú érdekelt felek különböztetik meg általában az értékérzékeny tervezést. (2006)? Írja le ezeket, és jelezze, mi a különbség.
    • Kik a drónok telepítésének közvetlen szereplői?
    • Kik a drónok telepítésében részt vevő közvetett érdekeltek?
    • Melyek a leírt szolgáltatás lehetséges előnyei és hátrányai a különböző érdekelt felek számára?
    • Milyen értékekhez kapcsolhatja a talált hátrányokat és előnyöket? Ehhez használd Friedman listáját.
    • Látnak-e lehetséges feszültségeket az értékek között?
    • Ha gyógyszerre van szüksége: melyek azok a három legfontosabb értékek, amelyek a drónok használata során az ügyfél számára kockán forognak?
    • Mi a hozzáadott értéke az értékérzékeny design szerint Friedman et al. (2006) és mi szerint Flipse et al. (2017)?

Választható diákok számára

  • Oosterlaken, I., (2015). Értékérzékeny tervezés (VSD) alkalmazása szélturbinákra és szélparkokra: Kutatás, tudomány és mérnöki etika, 21, 359–379. [3]

Referenciák és háttér a diákok számára

Egy sem.

Ajánlott tanároknak

Egy sem.

Leckeanyagok

Utasítások tanároknak

A VSD extra perspektívát kínál a technológiai innovációk tervezésekor. Míg a legtöbb tervezési megközelítés a kívánt funkcionalitás és minőség elérésére összpontosít a könnyű használat, a hatékonyság és a robusztusság szempontjából, a VSD az emberi értékek perspektíváját adja hozzá. Mit jelentenek bizonyos tervezési döntések az olyan értékek tekintetében, mint az autonómia, az igazságosság vagy a bizalom? És kinek az értéke forog kockán? A VSD nemcsak a szolgáltatás által közvetlenül érintett emberek értékeit vizsgálja, hanem azokat is, akik közvetve érintettek, mint például a jövő generációi. Erkölcsi dilemmák merülnek fel, amikor értékek ütköznek, mint például a biztonság és a magánélet bizonyos esetekben. Ezután fontos olyan megoldásokat keresni, amelyek lehetővé teszik a különböző értékek közötti megfelelő egyensúlyt.

Az előadásban VSD-t alkalmazunk arra a helyzetre, amelyben a gyógyszertár drónokat kíván használni gyógyszerek szállítására. Meg fogjuk vitatni, hogy kik vannak itt az érdekelt felek, és milyen értékeket érinthetnek. Különbséget teszünk a három VSD perspektívában koncepcionális, empirikus és technikai szempontból. Párbeszéd segítségével igyekszünk olyan tervezési döntéseket hozni, amelyek a lehető legnagyobb mértékben megfelelnek az érintettek érdekeinek.

Lefedendő témák

A projekthez való viszony

Ha egy nagyobb gyakorlati részre (pl. projektre) vonatkozóan tanítanak, a következőket lehet használni a diákok vezetésére.

Alkalmazza azt, amit megtanult a saját esettanulmányában a végső feladathoz.

Visszaigazolások

A Human-Centered AI Masters programot az Európai Unió Európai Hálózatfinanszírozási Eszköze (CEF-TC-2020–1 Digitális készségek 2020 EU-IA-0068) társfinanszírozta.