Haldusteave
Ametinimetus | Tööeetika – diskussioon |
Kestus | 55 |
Moodul | A |
Õppetunni liik | Interaktiivne sessioon |
Keskendumine | Eetika – Eetika alused |
Teema | Isejuhtivate autode eetika |
Võtmesõnad
Kohustuste eetika, isejuhtivad autod, moraalne kompromiss,
Õpieesmärgid
- Õppija saab rakendada loengutes omandatud teadmisi aktsiisieetika kohta arutelus.
- Õppija on võimeline uurima ja hindama moraalset dilemmat seoses praktilise näitega, nagu autonoomsed sõidukid, sellest eetilisest vaatepunktist ning võib võtta seisukoha erinevatest vaatenurkadest (nt reisijad, jalakäijad, programmeerijad).
Eeldatav ettevalmistamine
Õppeüritused, mis tuleb lõpetada enne
Kohustuslik õpilastele
- Awad, E., Dsouza, S., Kim, R., Schulz, J., Henrich, J., Shariff, A., Bonnefon, F. & Rahwan, I. (2018). Moraalse masina eksperiment. Loodus, 563(7729), 59–64. [1]
- Kohustuste eetika – Kant: Elukool – Kant & kategoorilised imperatiivid: Krahhikursuse filosoofia #35.
Valikuline õpilastele
- Alexander, Larry ja Michael Moore „Deontoloogiline eetika“ Stanfordi filosoofia entsüklopeedias, Stanfordi Ülikool, 21. november 2007. [2]
- Panza, C., & Potthast, A. (2010). Mannekeenide eetika. John Wiley ja pojad.
Viited ja taust õpilastele
Puudub.
Soovitatav õpetajatele
- Kõik paberid, mis uurivad isejuhtivate autode taga olevat eetikat
- Moral Machine projekti lehekülg
- Greene, J. D. (2016). Meie juhita dilemma. Teadus, 352 (6293), 1514–1515. [3]
Õppematerjalid
Juhised õpetajatele
Õpilased peaksid moodustama rühma 3–4 ja püüdma arutada võltsstsenaariumi juhtumit, püüdes rõhutada isejuhtiva sõiduki projekteerimise positiivseid ja ebaõnnestumisi, järgides eri vaatenurkadest (nt reisija, jalakäija) kohustuste eetika põhimõtteid. Proovige aidata neil vastata mitmetele selle teemaga seotud küsimustele, näiteks:
Mis sa arvad?
- Kas teie arvates peaks kohustuste eetika olema autonoomse sõiduki tööpõhimõte?
- Kas on oluline, et auto oleks eetiline või et seda oleks võimalik müüa?
Oluline on pidada arutelu kõrval juhendatud arutelu.
Lõpuks võite aidata oma õpilasi lõpliku harjutusega. Kasutades moraalset masinaplatvormi, seisavad õpilased silmitsi moraalsete dilemmadega, kus juhita auto peab paratamatu kokkupõrke stsenaariumi korral valima vähem kahest kurjast. Välisvaatlejana otsustavad mõlemad rühmad, milline tulemus on vastuvõetavam ja vastamisi oma tulemustega.
Teemad, mida tuleb käsitleda
- Sissejuhatus (5 min)
- Arutelu (mõõdukas) (40 min)
- Mähkimine (10 min)
Tunnustused
Inimkeskse tehisintellekti magistriprogrammi kaasfinantseeris Euroopa Liidu Ühendamise Rahastu toetusega CEF-TC-2020–1 „Digioskused 2020“-EU-IA-0068.