Haldusteave
Ametinimetus | Vooruse eetika |
Kestus | 30 |
Moodul | A |
Õppetunni liik | Interaktiivne sessioon |
Keskendumine | Eetika – Eetika alused |
Teema | Voorus eetilistes otsustes |
Võtmesõnad
Voorus, aristoteles, eetika,
Õpieesmärgid
- Õppija suudab ette valmistada argumentatsiooni tehisintellektiga seotud juhtumiuuringu jaoks.
- Õppija saab sõnastada oma vaatenurga vooruse eetika suhtes ja arutada seda eakaaslastega.
- Õppija suudab luua oma isikliku vooruse ja väärtusprofiili.
Eeldatav ettevalmistamine
Õppeüritused, mis tuleb lõpetada enne
Kohustuslik õpilastele
Puudub.
Valikuline õpilastele
- Stanfordi filosoofia entsüklopeedia, [1]
Viited ja taust õpilastele
Puudub.
Soovitatav õpetajatele
- Maslow püramiid
Õppematerjalid
- Slaidid: Vooruslikku eetikat käsitleva interaktiivse istungi tugimaterjal
Juhised õpetajatele
See seanss nõuab õppejõult mõningast käsitööd, sest isiklik voorus/väärtusprofiil ei ole midagi, mida klassikaaslaste või õppejõuga jagada. Seda tuleb kohe selgitada, õpilased peaksid töötama eeldusel, et mida iganes nad paberil visandatakse, jäävad iseendale. Õppejõud peab tagama, et õpilased ei piiluks üksteise tööle, et luua turvaline keskkond. Lisaks nendele märkustele võidakse istungite korraldamisel arvesse võtta järgmisi aspekte/teemasid:
- Igaüks võtab paberitüki. Pilvepõhised lahendused puuduvad.
- Tutvustage hierarhilist väärtuste süsteemi, nagu Maslow püramiidi
- Selgitage, et vooruse eetika voorused on sageli, kuid mitte alati ja tingimata hierarhilised.
- Hierarhiliseks muutmise mõte on see, et järgmises etapis võime paluda õpilastel alustada tipust ja püüda mõista, mis 1) lõplik väärtus on see, mille poole nad püüdlevad (nt õnnelikkus, sisemine rahu, rahulolu, ametialane edu, lõbus) 2) mis on nende kõrgeim voorus püüdlus (isiklik omadus, nagu julgus, ausus jne). Mõlema jaoks palume neil luua subsumeeritud tasemed (asjad, mis toetavad asja üleval, rekursiivselt.
- Kui teooria on teada, siis me rakendame seda praktikas.
- Paluge neil proovida ja luua seoseid väärtuse ja voorusliku graafiku vahel. Mis toetab millist toodet? Joonistan nooled.
- Me ei aruta neid, soovitavalt mitte isegi julgematele õpilastele, kes seda pakuvad. Me palume neil see hävitada või panna see turvalisse kohta, kuid mitte jagada, ja võib-olla külastame seda aasta pärast.
- Õpilased püüavad luua oma isikliku vooruse ja väärtusprofiili ning oma hierarhilist väärtuste süsteemi.
- Arutage üldisi küsimusi ja selgitage, et harjutuse mõte on eneseanalüüs.
Teemad, mida tuleb käsitleda
- Sissejuhatus ja ettevalmistus (5 min)
- Interaktiivne arutelu (mõõdukas) (20 minutit)
- Pakkimine ja äravõtmine (5 minutit)
Tunnustused
Inimkeskse tehisintellekti magistriprogrammi kaasfinantseeris Euroopa Liidu Ühendamise Rahastu toetusega CEF-TC-2020–1 „Digioskused 2020“-EU-IA-0068.