[ova stranica na wiki][indeks][EN][BG][CS][DA][DE][EL][ES][ET][FI][FR][GA][HR][HU][IT][MT][NL][PL][PT][RO][SK][SL][SV]

Vodič: Pisanje znanstveno-istraživačkog rada

Administrativne informacije

Naslov Pisanje papira
Trajanje 3 x 60 min
Modul D
Vrsta lekcija Udžbenik
Fokus Etička istraživanja u praksi
Tema znanstveno pisanje

Ključne riječi

pisanje, tekstualni plan, struktura teksta, ciljana publika,

Ciljevi učenja

Očekivana priprema

Edukativni događaji koji će biti završeni prije

Nijedan.

Obvezno za studente

  • Pročitajte priloženi dokument o pisanju savjeta

Neobvezno za studente

Nijedan.

Preporuke i pozadina za studente

Nijedan.

Preporučeno nastavnicima

Nijedan.

Nastavni materijali

Upute za učitelje

Plan lekcija organiziran je kao dva udžbenika. Slijedite detaljan opis tih dvaju dijelova.

Dio 1.: Naučite strukturirati (ni) tekst (60 min)

Priprema:
Tijekom nastave:
  1. U ovom vodiču učenici će vježbati izradu tekstualnog plana, kao što je opisano u gore navedenom dokumentu, koji se sastoji od tema, pitanja i odgovora iz projekta na kojem rade. Ili im predavač predstavlja slučaj ili etičko pitanje na kojem treba raditi. Na primjer, predavač može koristiti sljedeći slučaj:
    Ti si programer robota za njegu. Robot radi vrlo dobro, ali nakon nekog vremena bolnica ga šalje natrag. Što je slučaj? Robot je dodijeljen Emmi, ženi od 68 godina lošeg zdravlja. Alkoholičarka je i ima nekoliko zdravstvenih problema. Nakon pregleda u bolnici, naređeno joj je da prestane piti i da joj pomogne da se dobro brine o sebi, robot za njegu dodijeljen joj je. Emma se suzdržala od pijenja nekoliko dana i nesretno se zalijepila za svoj popodnevni čaj, ali četvrtog dana je podučavala robota: donesi mi viski. Robotov sustav srušio se na pitanje hoće li dobiti viski ili ne i vraća vam se. Sada morate izgraditi etičko pravilo u robotu kako biste mu omogućili da se nosi s ovom vrstom situacije. Što biste stavili u algoritam: treba li robot dati klijentu viski? Treba li robot odbiti donijeti viski jer je nezdrav za klijenta? Napravite tekstualni plan za esej na dvije stranice u kojem pišete argumentaciju za ili protiv robota koji dobiva viski. Prvo raspravite slučaj iz Kantianske i Utilitarne perspektive, a zatim potkrijepite svoje mišljenje.
  2. Studenti su upućeni da pojedinačno rade na izradi tekstualnog plana za ovaj esej, koristeći samo teme, pitanja i odgovore.
  3. Nakon što su napravili tekstualni plan, svaki student raspravlja o svom planu s drugim studentom i obrađuje feedbcack.
  4. Učenici počinju popunjavati tekstni plan temeljnim rečenicama za svaki odlomak.
Domaća zadaća:

Dio 2.: Analiza znanstvenog rada (2 x 60 min)

Priprema:

Studenti ili predavači odabiru dobro strukturiran i relevantan znanstveni rad za analizu tijekom nastave. Ispišite ga i uklonite sažetak.

Tijekom nastave:
  1. razgovarajte s učenicima zašto pišemo istraživačke radove:
    1. što bi trebao učiniti istraživački rad?
    2. što čini dobar istraživački rad?
  2. učenici su pročitali rad i trebali bi ga analizirati:
    1. koja je funkcija svakog dijela rada?
    2. što je središnje istraživačko pitanje? Gdje ga nalaziš?
    3. koje potpitanja možete razlikovati? Kako oni utječu na strukturu papira?
    4. Na koje dijelove rada autor razrađuje više od ostalih dijelova? Što misliš zašto je to?
    5. usporedite svoju analizu sa svojom kolegicom
    6. predavač: objasnite anatomiju znanstvenog rada:
      1. obrazloženje iza modela pješčanog sata
      2. različiti odjeljci (apstrakt, uvod, metode, rezultati, rasprava i zaključak) i njihova funkcija
  3. Pročitajte uvod vrlo pažljivo:
    1. gdje se nalazi središnje istraživačko pitanje ili hipoteza?
    2. gdje se nalazi definicija problema?
    3. označite zelenom bojom poznate informacije, označite crvenom bojom informacije koje još nisu poznate: koje praznine ovo istraživanje želi popuniti?
  4. Pisanje sažetka:
    1. Označite najvažnije rečenice u svakom dijelu papira
    2. napišite sažetak za rad
    3. dajte sažetak kolegi studentu za povratne informacije
    4. prepravljajte apstrakt
  5. Sada dajte učenicima izvorni apstrakt i dopustite im da ga usporede s onim što su sami napisali. Razmotrite:
    1. kako se različiti odsjeci iz rada odražavaju u izvornom sažetku? Kako ste to učinili u svom apstraktnom?
    2. Označite različitim bojama rečenice u apstraktu koje sažimaju uvod, metode, rezultate, diskusiju i zaključak i usporedite s rečenicama koje ste označili u prethodnom radu. Usporedite s vlastitom verzijom.

Priznanja

Diplomski studij umjetne inteligencije usmjeren na čovjeka sufinanciran je Instrumentom za povezivanje Europe Europske unije u okviru bespovratnih sredstava CEF-TC-2020 – 1 Digital Skills 2020-EU-IA-0068.