[ova stranica na wiki][indeks][EN][BG][CS][DA][DE][EL][ES][ET][FI][FR][GA][HR][HU][IT][MT][NL][PL][PT][RO][SK][SL][SV]

Interaktivna sjednica: Psihološki aspekti pri radu s umjetnom inteligencijom – stres, anksioznost, depresija

Administrativne informacije

Naslov Razumijevanje psiholoških izazova u radu s umjetnom inteligencijom
Trajanje 60 min
Modul C
Vrsta lekcija Interaktivna sjednica
Fokus Praktična – društveno odgovorna umjetna inteligencija
Tema Korporativna društvena odgovornost (ISO 26000) pri korištenju HCAI sustava

Ključne riječi

Psihologija, interakcija između ljudi i umjetne inteligencije, psihološki izazovi, nesigurnost, emocionalna povezanost s umjetnom inteligencijom, prevencija spaljivanja, strah, društvena izolacija, kognitivno preopterećenje, kognitivni umora,

Ciljevi učenja

Očekivana priprema

Obvezno za studente

  • Predavanje: Pregled etičkih, profesionalnih i pravnih aspekata HCAI aplikacija
  • Predavanje: Zakonodavstvo EU-a o ljudskim pravima
  • Predavanje: Pozitivni i negativni vanjski učinci
  • Interaktivna sjednica: Kako umjetna inteligencija utječe na ljudsko ponašanje (npr. mobilnost) – pozitivno i negativno

Neobvezno za studente

  • Zašto imamo emocionalnu vezu s robotima – TED razgovor Kate Darling

Preporučeno nastavnicima

  • Deshpande, Ameet & Rajpurohit, Tanmay & Narasimhan, Karthik & Kalyan, Ashwin. (2023). Antropomorfizacija umjetne inteligencije: Mogućnosti i rizici
  • Hoffman, Robert & Miller, Timothy & Klein, Gary & Mueller, Shane & Clancey, William. (2023). Povećanje vrijednosti XAI za korisnike: Psihološka perspektiva. Ki – Künstliche Intelligenz

Nastavni materijali

Nijedan.

Upute za učitelje

Dostavljeni materijali, kao i cjelokupan nacrt i raspored interaktivne sesije, indikativni su i predstavljeni kako bi se bolje usmjerila rasprava s učenicima. Sve dok su ispunjeni ciljevi učenja, gostujući predavači i moderatori interaktivne sesije potiču se na praćenje prirodnog tijeka rasprave.

Nacrt

Trajanje Tema Opis
5 min Uvod Predstavljanje predavača i tema psiholoških izazova u radu s umjetnom inteligencijom. Pružite pregled nastavnog plana i ciljeva učenja.
20 minuta Primjeri važnih psiholoških izazova Istražiti zajedničke psihološke izazove od iznimne važnosti za stručnjake u području umjetne inteligencije. To može uključivati nesigurnost radnog mjesta, privrženost i psihološke implikacije svakodnevnog doživljavanja etičkih dilema. Uključiti učenike u raspravu o njima, istražiti svoje znanje o tome što ti izazovi podrazumijevaju i popuniti praznine. Važno je uključiti izgaranje na poslu, socijalnu izolaciju, sindrom varalica i umor od odluke. Mogla bi se uključiti i dva kontroverzna psihološka izazova, a to su psihološki stres koji proizlazi iz emocionalnog umora povezanog sa zaštitom osjetljivih informacija, kao i pretjerano oslanjanje na umjetnu inteligenciju i kada ovisnost o umjetnoj inteligenciji krvari u druga područja života.
20 minuta Prepoznavanje simptoma i prevencija Razgovarajte o tome koji su uobičajeni simptomi psiholoških izazova o kojima se raspravlja. Ne ohrabrujte učenike da podijele osobna iskustva, osim ako ne preuzmu inicijativu za raspravu o njima. Ako se dijele osobna iskustva, važno je suosjećajno slušati, a ne prekidati i pratiti pitanja o tome koje strategije student zapošljava kako bi ostao na vrhu tih izazova. Bilo bi najbolje pripremiti dodatne slajdove s resursima i lokalnim kontaktima koje studenti mogu koristiti za traženje dodatne potpore.
10 minuta Diskusija Završni razgovor sa studentima. Pitanja i odgovori.
5 min Završne napomene Sažeti ključne točke o kojima se raspravljalo tijekom ove interaktivne sjednice.

Gostujući predavači izrađuju vlastite prezentacije i materijale koristeći se predlošcima koje pruža HCAIM konzorcij. Konkretno, za prezentacije upotrebljavaju sljedeći predložak.

Priznanja

Diplomski studij umjetne inteligencije usmjeren na čovjeka sufinanciran je Instrumentom za povezivanje Europe Europske unije u okviru bespovratnih sredstava CEF-TC-2020 – 1 Digital Skills 2020-EU-IA-0068.