[táto stránka na wiki][index][EN][BG][CS][DA][DE][EL][ES][ET][FI][FR][GA][HR][HU][IT][MT][NL][PL][PT][RO][SK][SL][SV]

Interaktívna schôdza: Psychologické aspekty pri práci s umelou inteligenciou – stres, úzkosť, depresia

Administratívne informácie

Názov Pochopenie psychologických výziev pri práci s umelou inteligenciou
Trvanie 60 minút
Modul C
Druh lekcie Interaktívna schôdza
Zameranie Praktická – sociálne zodpovedná umelá inteligencia
Téma Sociálna zodpovednosť podnikov (ISO 26000) pri používaní systémov HCAI

Kľúčové slová

Psychológia, interakcia medzi človekom a umelou inteligenciou, psychologické výzvy, neistota, emocionálne pripojenie k umelej inteligencii, prevencia popálenín, strach, sociálna izolácia, kognitívne preťaženie, kognitívna únava,

Vzdelávacie ciele

Očakávaná príprava

Povinné pre študentov

  • Prednáška: Prehľad etických, odborných a právnych aspektov aplikácií HCAI
  • Prednáška: Právne predpisy EÚ v oblasti ľudských práv
  • Prednáška: Pozitívne a negatívne externality
  • Interaktívna schôdza: Ako umelá inteligencia ovplyvňuje ľudské správanie (napr. mobilitu) – pozitívne a negatívne

Voliteľné pre študentov

  • Prečo máme emocionálne spojenie s robotmi – rozhovor TED od Kate Darlingovej

Odporúčané pre učiteľov

  • Deshpande, Ameet & Rajpurohit, Tanmay & Narasimhan, Karthik & Kalyan, Ashwin. (2023). Antropomorfizácia umelej inteligencie: Príležitosti a riziká
  • Hoffman, Robert & Miller, Timothy & Klein, Gary & Mueller, Shane & Clancey, William. (2023). Zvýšenie hodnoty XAI pre používateľov: Psychologická perspektíva. Ki – Künstliche Intelligenz

Učebné materiály

Žiadne.

Pokyny pre učiteľov

Poskytnuté materiály, ako aj celkový náčrt a harmonogram interaktívnej relácie sú orientačné a prezentované s cieľom lepšie usmerniť diskusiu so študentmi. Pokiaľ sú splnené vzdelávacie ciele, hosťujúci lektori a sprostredkovatelia/moderátori interaktívnej relácie sú povzbudzovaní, aby sledovali prirodzený tok diskusie.

Obrysy

Trvanie Téma Popis
5 minút Úvod Predstavenie lektora a témy psychologických výziev pri práci s umelou inteligenciou. Poskytnite prehľad plánu lekcií a cieľov vzdelávania.
20 minút Príklady relevantných psychologických výziev Preskúmajte spoločné psychologické výzvy výnimočného významu pre odborníkov v oblasti umelej inteligencie. Medzi ne môže patriť neistota zamestnania, pripútanosť a psychologické dôsledky každodenného prežívania etických dilem. Zapojiť študentov do diskusie o týchto otázkach, preskúmať ich vedomosti o tom, čo tieto výzvy znamenajú, a vyplniť medzery. Je dôležité zahrnúť vyhorenie, sociálnu izoláciu, syndróm podvodníkov a únavu z rozhodnutia. Mohli by sa zahrnúť aj dve kontroverzné psychologické výzvy, a to psychologický stres vyplývajúci z emocionálnej únavy spojenej s ochranou citlivých informácií, ako aj nadmerné spoliehanie sa na umelú inteligenciu a pri krvácaní závislosti od umelej inteligencie do iných oblastí života.
20 minút Rozpoznávanie príznakov a prevencia Diskutujte o tom, aké sú bežné príznaky psychologických výziev uvedených vyššie. Nepodporujte študentov, aby sa podelili o osobné skúsenosti, pokiaľ neprevezmú iniciatívu, aby o nich diskutovali. Ak sa zdieľajú osobné skúsenosti, je dôležité počúvať súcitne, neprerušovať a sledovať otázky o tom, aké stratégie študent zamestnáva, aby zostal na vrchole týchto výziev. Najlepšie by bolo pripraviť ďalšie snímky so zdrojmi a miestnymi kontaktmi, ktoré môžu študenti použiť na získanie dodatočnej podpory.
10 minút Diskusia Záverečná diskusia so študentmi. Otázky a odpovede.
5 minút Záverečné poznámky Zhrňte kľúčové body, o ktorých sa diskutovalo počas tohto interaktívneho zasadnutia.

Hosťujúci lektori vytvárajú vlastné prezentácie a materiály pomocou šablón poskytnutých konzorciom HCAIM. Konkrétne pre prezentácie používajú nasledujúcu šablónu.

Uznania

Program Masters umelej inteligencie zameraný na človeka bol spolufinancovaný z Nástroja Európskej únie na prepájanie Európy v rámci grantu CEF-TC-2020 – 1 Digitálne zručnosti 2020-EU-IA-0068.